klocki_drewniane_upadek

Strategia Budowania Sukcesu i osiągania celów cz.II

klocki_drewniane_upadekPo moim ostatnim artykule dot. Strategii Budowania Sukcesu zostałam zarzucona pytaniami w rodzaju: A co zrobić, jeśli nie odniosłam, odniosłem żadnego sukcesu? Ostatni tydzień był beznadziejny i raczej to jest tydzień porażek. Mogę sypać porażkami jak z rękawa. Sukcesów nie mam i nie znajdę. To co ja mam zrobić?”

Te pytania są bardzo, bardzo ważne i cieszę się, że pojawiły się już po pierwszym artykule na temat strategii budowania sukcesu. Ponieważ badania dowiodły, że im człowiek więcej rozumie z tego co się z nim dzieje, tym zyskuje większe poczucie kontroli nad sobą, więc teraz wyjaśnię Ci jeden z podstawowych mechanizmów działania ludzkiego mózgu. Jest to bardzo ważny aspekt w obszarze osiągania celów.
Najstarsza część mózgu ludzkiego nazywana mózgiem gadzim, w sytuacji zagrożenia działa zawsze według tych samych reguł: uciekaj albo walcz. Wychwytuje on natychmiast i dokładnie wszelkiego rodzaju zagrożenia np.: porażki, trudności, nowe sytuacje i ludzi, nagłe zmiany itp. Jedynym celem mózgu gadziego jest dbać o Twoje przeżycie. Ta funkcja świetnie się sprawdzała w erze mieszkania w jaskiniach i polowania na biegające obiady.
Od tamtej pory świat się jednak diametralnie zmienił i ciągle zmienia w ogromnym tempie dzięki człowiekowi oraz postępowi technologicznemu. Nasze intelekty śmigają między galaktykami, a za chwilę będziemy tłumnie podbijać kosmos, podczas gdy najstarsza część naszego mózgu najzwyczajniej w świecie nie nadąża. Można swobodnie rzec, że „staruszek” ewoluuje w zdecydowanie żółwim tempie. Paradoksalnie jednak, to on nadal nami rządzi i w sytuacji zagrożenia popycha nas niezmiennie do ucieczki lub walki.

Bardzo ważne jest byś rozumiała, rozumiał czym jest dla mózgu gadziego zagrożenie. Dla niego każda nowa sytuacja, nieznane środowisko, ludzie, decyzje, których konsekwencji nie znamy są odbierane jako zagrożenie. W wielkim skrócie: nowe = zagrożenie. Bardzo ważne jest byś zdawał/a sobie sprawę z faktu, że dla mózgu wyobrażanie sobie zagrażających sytuacji jest przeżywaniem takich sytuacji i powoduje natychmiastowe uruchomienie reakcji: walcz lub uciekaj.

Wracając do Strategii Budowania Sukcesu, gdy nie znajdujesz u siebie sukcesów w ostatnim tygodniu warto byś wykonał/a dwie rzeczy:

  1. 1.Zastanów się, co Twoim znajomi czy bliscy uznaliby za sukces patrząc z boku na Twój cały ostatni tydzień i patrząc oczyma innych ludzi na siebie i swoje działania, wypisz sukcesiki
  2. 2.Wypisz z ostatniego tygodnia wszystkie Twoje porażki i błędy. Następnie zatrzymaj się na każdym z nich i zadaj sobie pytanie, na które odpowiedz pisemnie:
  • Czego się z tego nauczyłam/em?
  • Co mogę następnym razem zrobić lepiej?
  • Jak następnym razem mogę wykorzystać podobną sytuację w inny sposób?
  • Co dobrego z tego wynikło?
  • Czego się pozbyłam/em dzięki temu błędowi czy porażce?
  • Następnie przeczytaj tę listę i podkreśl to, co możesz uznać za sukcesik. Jestem przekonana, że znajdą się przynajmniej 4

Na następny krok Strategii Budowania Sukcesu oczekuj w przyszłym tygodniu, gdy pokażę Ci co zrobić dalej, by wdrożyć w życie Strategię Budowania Sukcesów, dzięki której zaczniesz osiągać cele, lepiej się czuć i wyglądać, oraz więcej zarabiać.

 

 

Pobrała(e)ś już e-booka za free? Znajdziesz go tutaj.

Dodaj komentarz