„Dopóki nie uczynisz nieświadomego świadomym, będzie ono kierowało Twoim życiem,
a Ty będziesz nazywał to przeznaczeniem.”
C.G.Jung
Zdecydowana większość nas – ludzi kieruje się w życiu jednym utartym sposobem myślenia i działania. Dlaczego? Ponieważ tak jest skonstruowany nasz mózg, by efektywnie zarządzać gigantyczną ilością procesów zachodzących w każdej minucie życia. Poruszając się raz utartą ścieżką działamy drogą na skróty. Wypracowanie nowej ścieżki myślenia, czucia i działania wymaga zaangażowania i konsekwentnej pracy. Nic się nie dzieje w nas ot tak sobie. Ważne jest, by działać małymi kroczkami. Przyjrzyjmy się przekonaniom.
Ogromną częścią naszego sposobu myślenia są przekonania. Czy uogólnienie na wybrany temat. Najczęściej jest to uogólnienie nieświadome. Przekonanie jest jednym z elementów tworzących tzw. mind set czyli oprogramowanie umysłu kształtującym w znaczący sposób wewnętrzną mapę świata każdego człowieka. W zgodzie ze swoim wewnętrznym światem tworzymy swój świat zewnętrzny, naszą codzienną rzeczywistość, to co jest dla nas możliwe, łatwe, przyjemne oraz to co jest dla nas nierealne, niedostępne, trudne.
Czym są przekonania?
Przekonanie jest uogólnieniem na wybrany temat, najczęściej nieświadomym. Jest elementem kształtującym w znaczący sposób wewnętrzną mapę świata, ponieważ to swoisty filtr percepcji, przez który przepuszczamy rzeczywistość. Jest subiektywnym sposobem sortowania informacji docierających z obiektywnej rzeczywistości.
Przekonania odpowiadają na pytanie: „Dlaczego?”
Istnieją przekonania, w które wierzą prawie wszyscy ludzie, np.: „ Jutro wstanie nowy dzień”, „Do oddychania potrzebne jest powietrze”. Jednocześnie każdy człowiek ma przekonania na swój temat oraz innych ludzi i generalnie świata. Gdy w coś wierzymy, działamy tak, jakby to była prawda poparta faktami. Owszem, jest to prawda, ale subiektywna. Umysł człowieka nie zauważa różnicy między wspomnieniem, a doświadczeniem wyimaginowanym. Oznacza to, że dla Twojego umysłu marzenia są subiektywną rzeczywistością.
Dlaczego ważny jest sposób myślenia?
Dlaczego ważny jest sposób myślenia?
Uwaga! Czarne myśli z przerażającymi scenami i zakończeniami mrożącymi krew w żyłach też są rzeczywistością. To dlatego ludzie potrafią jedynie wyobrażeniami czy wspomnieniami (w postaci obrazów, filmów, dialogów wewnętrznych) nakręcać się w strachu, złości ale też w radości. Dlatego ważne jest jakie myślenie w sobie pielęgnujesz. Szczególnie biorąc pod uwagę, że przekonania kształtują oczekiwania, które z kolei wpływają na zachowania powodujące powstanie konkretnych doświadczeń. Przekonania warunkują Twoje oczekiwania wobec samego, samej siebie, innych ludzi oraz całego świata. Co za tym idzie dalej, przekonania pomagają lub ograniczą Ciebie w realizacji swoich marzeń, swojego potencjału, sięgania po lepszą jakość życia.
Jak tworzymy przekonania?
Przekonania tworzymy przez całe życie między innymi poprzez:
- naśladownictwo znaczących osób np.: rodziców, dziadków, opiekunów, nauczyciela, mistrza, przyjaciela
- zdarzenia naładowane emocjonalnie np.: każdy sukces dziecka nagradzany jest przez matkę pochwałą za włożony wysiłek
- powtarzanie doświadczeń np.: każdy błąd w procesie uczenia się się ganiony karą fizyczną
Jakie wyróżniamy typy przekonań?
przekonania dotyczące przyczyny: X powoduje Y, np.: „Miałem trudne dzieciństwo, teraz nie wiedzie mi się w życiu”
przekonania dotyczące znaczenia: X znaczy Y np.: „Bije, znaczy kocha”
przekonania dotyczące tożsamości, np.: „Jestem bezwartościowy…”, „Jestem nikim…”, „Nie zasługuję na sukces…”
Przekonania możemy podzielić również na wspierające i ograniczające.
Jak skutecznie wpływać na swoje przekonania dowiesz się w następnych wpisach.
Masz już jakąś refleksję? Może zechcesz się nią podzielić? Świetnie, umieść ją w komentarzu poniżej…
Pobrała(e)ś już e-booka za free? Znajdziesz go tutaj.