zarządzanie finansami domowymi, lista zakupów

Genialne narzędzie, które ułatwi Ci przekształcenie zakupów z dzieckiem w lekcję finansów i zapewni święty spokój.

Domyślasz się o czym mówię? Oczywiście chodzi o listę zakupów. Ważne jest również to, co z tą listą zrobisz i jak przygotujesz dziecko.

Proces jest prosty i składa się z kilku kroków:

👉 1. Uprzedź dziecko o terminie wyjścia na zakupy. Jeśli młody człowiek z wyprzedzeniem usłyszy opowieść o wyprawie i tym co go czeka, będzie na to przygotowany, a dzięki temu spokojniejszy. Poza tym, nie wiem czy wiesz, ale zakupy w towarzystwie lotorośli wywołują obawy raczej u rodzica niż malucha.

👉 2. Bądź spokojna, spokojny myśląc o wyprawie z dzieckiem i koszykiem. Twoje opanowanie udziela się bąkowi. Zachęcam Cię do myślenia o zakupach z latoroślą jako o wspólnej edukacyjnej przygodzie. Dokładnie takiej samej jak zabawy klockami, gry planszowe czy oglądanie bajki. Każdą czynność możesz obrócić w zabawę, a dzięki temu mieć więcej luzu i cierpliwości do berbecia.

👉 3. Zanim wybierzecie się do sklepu, omów z dzieckiem jego potrzeby zakupowe. Może to wymagać od Ciebie elastyczności i umiejętności negocjacyjnych. Pomyśl, że dzięki wyprawie, możesz przetrenować kompetencje rodzicielskie tak bardzo potrzebne na co dzień.

👉 4. Zachęć dziecko do przygotowania jego listy zakupów. Stwórzcie z tego zabawę plastyczną. W zależności od preferencji czy wieku, testujcie różne techniki, dzięki którym brzdąc rozwinie motorykę małą czy koordynację oko-ręka. Idealne będą tutaj techniki:

– rysowanie

– wyrywanie zdjęć z gazet i naklejanie ich na listę

– wylepianie z plasteliny

– malowanie

– wycinanie z gazetek reklamowych czy wydrukowanych wcześniej przez Ciebie rysunków z Internetu, a następnie naklejanie ich na listę.

Nie wiem, czy już dostrzegasz następną korzyść płynącą z tworzenia listy zakupów. Oczywiście jest nią zajęcie dla dziecka, a dla Ciebie wolny czas, albo zabawa z pociechą – jak wolisz? 🙂

👉 5. Stwórz swoją własną listę zakupów. Jeśli masz ochotę, możesz jednocześnie swoją listę przygotować z dzieckiem i się bawić. Prace plastyczne mogą świetnie relaksować, a dobrego nastoju nigdy za wiele, prawda? Oczywiście możesz również przygotować szybko listę na kartce , telefonie czy w aplikacji mobilnej. Na swojej liście pomiń wybory dzieci. Każdy jest odpowiedzialny za realizację swojej listy.

👉 6. Przed wyjściem z domu zjedzcie posiłek, napijcie się i skorzystajcie z toalety. Ja wiem, że to brzmi jak frazes. Jest jednak tak prostą i ułatwiającą zakupy wskazówką, ale jest taką prostą wskazówką o której można zapomnieć..

👉 7. Przed wyjściem z domu przypomnij o złotej zasadzie: każdy bierze swoją listę ze sobą i kupuje tylko to, co się na niej znajduje.

👉 8. Przed wejściem do sklepu przypomnij (tak, znowu przypomnij), że kupujecie tylko pozycje z listy. To bardzo ważne. Chodzi o to, żeby Twoje dziecię pamiętało na co się umówiliście. Dzięki temu będzie mu łatwiej skoncentrować się na już wybranych produktach.

👉 9. Rozpocznijcie zakupy od realizacji pierwszej rzeczy zaplanowanej przez latorośl. Dzięki liście dziecko będzie skoncentrowane na wyszukiwaniu tylko tego co je interesuje. I o to właśnie chodzi. Gdy się rozproszy, przypomnij, że przyszliście tylko po zakupy z listy. W ten sposób uczysz dziecko również koncentracji uwagi i konsekwencji.

👉 10. Bądź konsekwentna(y) i trzymaj się tylko pozycji z listy, zarówno swojej jak i dziecka. Ono naśladuje Ciebie. Jeśli zauważy dodatkowe przedmioty, będzie to dla niego sygnał, że kupujecie więcej niż chcieliście. A przecież chodzi Ci o edukację finansową dziecka i bądźmy szczerzy – również o święty spokój. 😉

P.S. Nawet najbardziej konsekwentnym osobom zdażają się małe grzeszki. Warto zaplanować na nie odpowiednią kwotę w budżecie domowym i poszaleć w wyznaczonych granicach finansowych. 😉

P.S.2. Zdążyła(e)ś już się zapoznać za e-bookiem za free? Pobierz go zapisując się na listę tutaj .

Dodaj komentarz